Bilgilendirme Kitapçıkları

Rehber Öğretmen Bilgilendirme Kitapçığı

Yumuş Turizm Rehber Öğretmen Bilgilendirme Kitapçığı

Yumuş Turizm Rehber Öğretmen Bilgilendirme Kitapçığı

Değerli Rehber Öğretmenlerimiz,

 

Okulunuzun servis hizmeti Yumuş Turizm tarafından sizler aracılığı ile yapılmaktadır. Yapmış olduğunuz hizmette öncelikli olarak okulunuza karşı Yumuş Turizm’i, daha sonra veliye karşı okulu temsil etmiş bulunmaktasınız. Her şeyden önemlisi ise birey olarak kendinizi insanlara karşı temsil etmektesiniz. Türkiye genelinde okulunuzu velilere karşı temsil etmek üzerimizdeki sorumluluğu daha da arttırmaktadır. Bu sorumluluğu okul ve firmamız arasında yapılmış olan anlaşmada belirtilen kurallara uyarak fazlasıyla yerine getirebileceğimizden şüphem yoktur. Belirtilen kurallara uymak bizi hem birey olarak hem Yumuş Turizm çalışanı hem de okul çalışanı olarak farklı kılıp velilerimiz ve dışarıdan gözlemleyen insanlar tarafından daha saygın olmamızı sağlayacaktır.

 

Rehber öğretmenin görevi araç içerisindeki öğrencilerin sağlıklı ve güvenli bir şekilde okul ev arasındaki ulaşımını sağlamaktır. Bu nedenle;

 • Veli, öğrenci ve öğretmenlere karşı güler yüzlü olup “günaydın” ve “iyi akşamlar” demeyi esirgemeyelim.
 • Beyaz gömlek, siyah-lacivert renk pantolon giymek zorunluluktur. Bu kurala dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca firma tarafından verilen fular ve yaka kartlarını servis hizmeti boyunca takmak durumundasınız.
 • Servis içerisindeki oturma düzeni, öncelikli olarak rehber öğretmen tarafından sağlanır. Araç içi düzeni sizler sağlamalısınız.
 • Araçlarımızda günlük yoklama fişi tutulmakta, servise gelmeyen öğrencileri gelmeme gerekçeleri ile birlikte yazıp günlük yoklama fişlerini okul servis birimi yetkililerine teslim etmeniz gerekmektedir. Ayrıca yoklama fişi arkasında bulunan raporlama kısmına araç içerisinde yaşanan her türlü olumsuzlukları yazıp okul servis birimi yetkililerine teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Veli, öğrenci ve öğretmenlerle kesinlikle kavga ve tartışma ortamına girmeyiniz.
 • Tüm öğrenciler servise bindiğinde emniyet kemerini takmalıdır. Bunun kontrolü yapılmalıdır.
 • Anasınıfı-1-2-3-4. sınıf öğrencilerini öğrenci velisine teslim etmeden iniş noktasından ayrılmayınız. Şayet teslim edilecek kişi öğrenci iniş noktasında yoksa öğrenciyi tekrar araca alarak okul servis sorumlusunu aramalısınız. Öğrenciyi teslim almaya anne-baba dışında tanımadığınız bir şahıs gelmişse öğrenci velisi aranmadan öğrencimizi teslim etmeyiniz.
 • Öğrencilere fiziki müdahalede bulunmak, onlara karşı argo sözler kullanmak kesinlikle yasaktır. Uyarı yaptıktan sonra halen söz dinlemeyen öğrencileri yoklama fişinin arka tarafına rapor etmelisiniz.
 • Servis içerisinde yiyecek tüketmek yasaktır. Su haricinde içecek içilmesi yasaktır.
 • Sabah öğrencileri okula indirdikten sonra ve akşam öğrencileri eve dağıttıktan sonra serviste uyuyup kalan öğrenci olmaması adına mutlaka koltukları kontrol ediniz.
 • Öğrenci takibi araç rehberinin görevidir. Rehber öğretmen sabah okula gelen öğrencilerin akşam çıkışta serviste olup olmadığını kontrol eder. Rehber öğretmen sürücüye “araç tamam hareket edebiliriz” demeden araç hareket etmez.
 • Rehber öğretmen araç içerisinde servisteki öğrencileri gözlemleyebilecek bir yerde oturmalıdır. Ön koltuğa rehber öğretmen oturmaz.
 • Rehber öğretmenlik sorumluluk gerektiren bir iş olup, servis birimi ile sürekli iletişim halinde bulunarak bu görevini yerine getirir.
 • Yukarıda belirtilen kurallarla rehber öğretmenliği sınırlandırmak mümkün değildir. Rehber öğretmenlik her şeyden önce sorumluluktur. Sorumluluk gerektiren bir işte sınırlar koymak görev tanımı yapmak zordur. Sizler herkesin en değerli varlığı olan çocuklarına servis süresince göz kulak olup onların daha güzel yarınlara ulaşmasını sağlamaktasınız.
 • Sorumluluk gerektiren bu işi layıkıyla yerine getireceğinizden şüphemiz yoktur.

Yumuş TURİZM

Bir yanıt yazın