Bilgilendirme Kitapçıkları

Öğretmen Bilgilendirme Kitapçığı

Yumuş Turizm Öğretmen Bilgilendirme Kitapçığı

Yumuş Turizm Öğretmen Bilgilendirme Kitapçığı

Değerli Öğretmenlerimiz,

Yeni eğitim öğretim yılında okulunuzun servis hizmeti firmamız tarafından sağlanacaktır. Uzun yıllar öğrenci, personel ve fabrika taşıma sektöründe faaliyet gösteren firmamız, öğrenci taşıma hususunda güvenli araçları ve alanında eğitim almış uzman personeli ile hizmet vermektedir.

Servis hizmetinin toplu taşıma hizmeti olması ve toplu taşımanın ise düzenli ve aksamadan yapılması servis kullanan bireylerin belirlenmiş olan kurallara uyması ile mümkün olabilmektedir.

Bu nedenle servis kullanan öğretmenlerin bilmesi gereken kurallar;

 • Servis araçlarında her öğretmen için bir koltuk tahsis edilir.
 • Servis araçlarına servis kaydı yaptıran öğrenci ve servis kullanım formu dolduran öğretmen haricinde başka bir kimse binemez. Servis kaydı olmayan öğretmen çocukları, öğretmen eş ve yakınları öğrenci servisinden faydalanamaz.
 • Servis içerisinde oturma düzeni Okul Servis Birimi yetkilileri ve araç rehber öğretmeni tarafından yapılmaktadır. Ön koltuklar öncelikli olarak özel durumu (hasta, midesi bulanan, yol tutan) olan öğrencilere tahsis edilmiştir. Oturma planı değişimi istenmesi durumunda kesinlikle Okul Servis Birimi yetkilisi ile irtibata geçilmelidir.
 • Öğretmenlerimizin öğrenci oturma planı değiştirme yetkileri yoktur. Bu konularda kesinlikle Okul Servis Birimi yetkilisine başvurulmalıdır.
 • Servis güzergahı Okul Servis Birimi ve araç sürücüsü ortak bir çalışmaya yaparak belirler. Bu konuda öneri ve talepler Okul Servis Birimi’ne yapılmalıdır. Araç şoföründen güzergah değişimi ile ilgili bir talepte bulunulmamalıdır.
 • Araç sürücü ve araç hostesi, araç içerisindeki öğrencilerden sorumlu kişilerdir. Araç içerisinde düzene müdahale edecek öncelikli kişiler araç hostesi ve araç sürücüsüdür. Öğretmenler, firma personelinde gözlemlediği olumsuz davranışları Okul Servis Birimi’ne iletmelidir. Öğretmenlerin araç hostesi ve araç sürücülerine müdahale etme yetkileri yoktur.
 • Araç içerisindeki araç hostesi ve araç sürücüsündeki eksiklik, hatalı davranış, kural dışı hareket gözlemlenmesi halinde bu durumun mutlaka Okul Servis Birimi’ne iletilmesi gerekmektedir. Servis sürücüsü ve hostesinin idari amiri tarafından uyarılması gerekmektedir.
 • Öğretmenlerimiz servise biniş noktasında 5 dakika öncesinde hazır bulunmalıdır. Servis aracı, servise biniş noktasında hazır bulunmayan öğretmen için bekleme yapamaz, servis biniş noktasına saatinden önce gelen servis aracı ise belirtilmiş olan saate kadar servis biniş noktasında bekler. Saat konusunda çıkan uyumsuzluklarda araç takip sistemi saatleri esas alınır.
 • Servise biniş ve servisten iniş noktası araç güvenliğini tehlikeye atmayacak müsait bir yer olarak belirlenir. Servise biniş ve servisten iniş noktası servis sürücüsü tarafından belirlenir.
 • Servis aracı, okul çıkışında öğrenci yoklamasının tamamlanması ile hareket etmektedir. Servis kullanan öğretmenimizin bu durumu gözetip servis hareket saatinde serviste hazır olmalıdır. Geciken öğretmen için servis aracı bekleme yapmayacaktır. Ulaşım müdürü tarafından servis aracı hareket ettirilir.
 • Her öğretmene oturduğu güzergahta servis için koltuk ayrılmıştır. Öğretmenin kayıtlı olduğu servisten başka bir servisi kullanabilmesi ancak Okul Servis Birimi’nin onayı ile mümkün olabilmektedir. Öğretmenin başka adrese gitmek istemesi durumunda mutlaka Okul Servis Birimi’ne başvurması gerekmektedir. Okul Servis Birimi güzergah ve kapasite incelemesi yaptıktan sonra farklı servis kullanabilme durumu hakkında bilgi verir. Okul Servis Birimi onayı olmadan farklı servis aracına binmek isteyen öğretmen servis aracına alınamaz.
 • Araç sürücüsü ve rehberi Okul Servis Birimi’nden aldığı yazılı ve sözlü talimatlarla görevini yürütmektedir. Bu yüzden araç sürücüsü ve rehberi çözümü için başvurulacak kişiler değildir. Servis ile ilgili her türlü öneri, istek ve şikayetler Okul Servis Birimi’ne yapılmalıdır.
 • Okul etkinliklerinde servis hizmeti bilgisi SMS yolu ile yapılmaktadır. Okul servis biriminde bulunan iletişim bilgilerinin güncel olması bilgi akışında sorun yaşanmamasını sağlayacaktır.

Yumuş TURİZM

Bir yanıt yazın